Türkiye Haberler
İsmini duyanlar kulaklarına inanamıyor, kimliğine bakmak istiyorlar.

İsmini duyanlar kulaklarına inanamıyor, kimliğine bakmak istiyorlar.
Çoğu zaman ilginç isimler duymuşsunuzdur. Hatta duyar duymaz da hikayesini merak etmişsinizdir. Bu duyduğunuz isim de hem çok ilginç hem de hikayesi oldukça farklı olarak karşımıza çıkıyor.

Kahramanmaraş’ın Andırın ilçesinde hayatını sürdüren Muammer Öksüz, 30 yıl önce kucağına aldığı 3’üncü çocuğuna Hacı Mustafa ismini vermek istemişti. Ancak Öksüz’ün kayıt yaptırmak için gittiği Andırın İlçe Nüfus Müdürlüğü’ndeki memur, “Hacı ismi bir unvan. Kanunen bu isim olmaz” dedi ve kaydını yapmadı.

Bütün çabalara rağmen memur geri sözünden geri dönmeyince Öksüz, nüfus memuru ile inatlaşarak “Bu isimler de unvan. Buna da itiraz et de göreyim” dedi ve Osmanlı İmparatorluğu’nun 7’nci Padişahı Fatih Sultan Mehmet Han’ın adının oğluna verilmesini istedi. Nüfus memuru bu isme itiraz edemez ve çocuğu ‘Fatih Sultan Mehmet Han Öksüz’ olarak nüfusa kaydı yapılır.

BU İSMİ TAŞIMAKTAN DOLAYI GURURLUYUM”

Hukuk fakültesinden mezun olmasının ardından döndüğü memleketinde 3.5 yıldır avukatlık mesleğini yürüten Fatih Sultan Mehmet Han Öksüz, henüz okuma-yazma bilmezken isim sahibinin doğum tarihini, İstanbul’u hangi tarihte ve kaç yaşında fethettiğini, hangi yılda öldüğünü ezbere bildiğini ifade etti. Öksüz, 25 harften oluşan isim ve soy isminin birçok kişinin dikkatini çektiğini, isminin konulmasının da çok ilginç olduğunu söyledi ve sözlerine şu şekilde devam etti: “Doğduğum dönemde babam esasen ismimi Hacı Mustafa koymak istiyor.

Ancak o dönemin nüfus memuru Hacı’nın bir isim olmadığını, unvan olduğunu, kanunen bu ismin konulamayacağını iddia ederek ismi kimliğe yazmaktan imtina ediyor. Bunun üzerine babamla aralarında bir tartışma yaşanıyor ve en nihayetinde babam ‘Madem hacı unvan, sen bu ismi yazmıyorsun o halde bu ismi de yazma da göreyim’ şeklinde bir yaklaşım da bulunarak ismimi Fatih Sultan Mehmet Han koyuyor. Malumunuz olduğu üzere Fatih esasen bir unvandır, Sultan hakeza bir unvandır. Han da o şekilde unvandır. Böyle bir inatlaşmanın neticesinde ismimi Fatih Sultan Mehmet Han olarak koyuyor. Bu ismi taşımaktan da 30 yıldır mutluyum, gururluyum. İyi ki böyle bir isimim var, iyi ki öyle bir tartışma yaşanmış.” dedi.

”UZUN İSMİN SIKINTILARINI DA YAŞAMIŞ”

Adını ilk kez öğrenenlerden çok güzel tepkiler aldığını belirten Öksüz, bununla beraber uzunluğu nedeniyle günlük hayatta zorluk yaşayıp yaşamadığını soranların da olduğunu, her nimetin bir külfeti olduğunu ancak isminin güzelliği karşısında uzunluğunun kendisini rahatsız etmediğini ifade etti.

“SIRALAMAYI KARIŞTIRANLAR OLUYOR”
Adının uzun olması yüzünden günlük hayatta ufak tefek zorluklarla karşılaştığını da ifade eden Öksüz, sözlerine şöyle devam etti :”İlk söylediğimde anlamıyorlar yahut Fatih Sultan Mehmet Han şeklinde sıralanması gereken bir ismi Fatih Mehmet Han, Sultan Fatih Mehmet Han gibi sıralamayı karıştıranlar oluyor. Bunun dışında da çok bir problem yaşamadım açıkçası bugüne kadar. İnsanların aklında kalıyor, güzel bir isim. Mesleğimiz itibariyle de tabi akılda kalıcı olmak da bir avantaj sağlıyor açıkçası. İsmimin gerçek olup olmadığını merak ediyorlar, ‘Kimlikte hepsi yazıyor mu? Kimliğe sığdı mı? diye soruyorlar. Kimi zaman kimliğimi çıkarıp göstermek durumunda kaldığım oluyor insanlara inandırabilmek adına. Duruşmalarda kimi hakimler şaşırıyorlar, ismimin çok güzel olduğu yönünde iltifatlarda bulunanlar oluyor. Diğer vatandaşların gösterdiği tepkilerden çok da farklı olmuyor açıkçası . Onlar da ‘Çok uzun değil mi, zorlanmıyor musunuz avukat bey?’ gibi tepkiler veriyorlar.”

“BU İSİM BENDEN BAŞKA BİR DE YEĞENİMDE VAR”
Bugüne kadar kendi ismi dışında Fatih Sultan Mehmet Han ismini duymadığını da belirten Öksüz, “Fatih Sultan Mehmet şeklinde çok fazla bir isim duydum ancak Fatih Sultan Mehmet Han şeklinde duymadım, görmedim açıkçası. Bir örneği var o da benim kendi yeğenimdir. Sağ olsun ablam kendi çocuğuna benim ismimi koydu. Bildiğim, sadece yeğenim var, başka kimse yok diye biliyorum” sözlerini ifade etti.

Bilgi: Klavye yön tuşlarını kullanarak galeri resimleri arasında geçiş yapabilirsiniz.