SON DAKİKA

Türkiye Haberler
Resmin büyük halini görmek için tıklayın

22 Şubat 2021 - 10:38 'de eklendi ve kez görüntülendi.

ERDOĞAN’IN YENİ OY ORANI

Anket sonuçları netleşti
Avrasya Araştırma Başkanı Kemal Özkiraz, sosyal medyadan son yapılan anketleri değerlendirdi. Özkiraz yapılan son 11 anketin 9’unda Cumhur İttifakı’nın ve dolayısıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kaybettiğini söyledi. Türkiye’de siyaset gündemi her gün her saat hatta her dakika değişiyor.

Vatandaşlar pandeminin yarattığı olumsuz koşullardan, ekonomik sıkıntılardan, işsizlikten bunalırken siyaset ise gerilim günden güne tırmanıyor. Siyasi partiler arasındaki sert tartışmalar, ittifaklar arası gerilimler ve partiler arası ziyaretler devam ederken bu yaşananlar sanki bir erken seçimin sinyaliymiş gibi algılanıyor. İşte bu noktada yapılan son anketlerin kıymeti bir kat daha artıyor.

Partiler daha doğrusu ittifakların seçmen gözündeki durumu ne Hangi ittifak yapılacak bir erken seçimde ipi göğüsler Tüm bu sorular arasında Avrasya Araştırma Başkanı Kemal Özkiraz, sosyal medya hesabından yaptığı canlı yayında son anketleri değerlendirdi. Yapılan son anketlerle ilgili çarpıcı bilgiler veren Özkiraz, Cumhur İttifakı açısından sonuçların hiç de iç açıcı olmadığını söyledi. Takipçileriyle soru-cevap şeklinde canlı yayın yapan Özkiraz, yapılan son 11 anketin 9’unda Cumhur İttifakı’nın dolayısıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kaybettiğini söyledi.

SON 2 AYDA 11 ANKET YAPILDI

Özkiraz, “Ocak ve Şubat ayları içerisinde 11 ayrı anket yapılmış. Bu 11 ayrı ankete tek tek baktım. Bu 11 anketin ayrıntılarını yayınlayacağım. 11 anketin sadece 2’sinde araştırma şirketleri tarafından yapılan iki ankette toplamda Cumhur İttifakı, muhalefet toplamını geçebiliyor. Bunlardan bir tanesi Sonar Araştırma’nın anketi yüzde 50.1’e yüzde 49.9. Burada da durum çok kritik. Bir tanesi de Optimar Araştırma’nın anketi. Orada da Cumhur İttifakı yüzde 51.3 çıkmış. Ki bu bile Cumhur İttifakı’ndaki oy kaybını kabul ediyor. Bizlerin diğer anket firmalarının bulduğu kadar değil ama orada da bir oy kaybı kabul edilmiş sonuçta. Optimar Araştırma’nın iktidara yakınlığını düşünürsek bu oy kaybını kabul etmeleri bile aslında başlı başına bir farklılık olduğunu kabul etmek anlamına geliyor” dedi.

CUMHUR İTTİFAKI 9 ANKETTE KAYBEDİYOR

Diğer araştırma şirketlerinin anketleri hakkında da bilgiler veren Özkiraz, “Diğer araştırmalara gelince Avrasya Araştırma, MAK Araştırma, İstanbul Ekonomi Araştırma, Metropol Araştırma, Aksoy Araştırma gibi aklıma gelmeyen daha 3-4 şirket daha var. Diğer araştırma kuruluşlarının anketlerine de baktığımızda o fark çok büyük. Mesela Avrasya Araştırma’nın anketinde yüzde 42.5’e, yüzde 57.5 gibi muhalefet lehine. Metropol Araştırma’nın anketinde kararsızları dağıtmamışlar ama dağıttıklarında yüzde 45’e yüzde 55 gibi bir sonuç çıkıyor. Aynı şekilde MAK Araştırma’nın anketinde yüzde 44’e yüzde 56 gibi muhalefet lehine bir sonuç çıkıyor. Aksoy Araştırma da bizim gibi, bizim araştırmamıza çok yakın yüzde 43’e yüzde 57 gibi bir sonuç çıkıyor. İstanbul Ekonomi Araştırmalarının anketinde yüzde 44’e yüzde 56 gibi bir sonuç çıkıyor. Yani yapılan anketlerde Cumhur İttifakı’nın ve Erdoğan’ın oy kaybettiği kesin. Son 11 anketin 9’unda bir daha kazanamayacak şekilde oy kaybettiği gözüküyor. İşte konu burada önemli hale geliyor. Bir daha kazanamayacak şekilde. Tekrar kazanabilmek için neler yapabilirler. İşte en sık gelen sorulardan bir tanesi bu” ifadelerini kullandı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
SON DAKİKA