Türkiye Haberler
Saracoglu Şeker Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Merhaba sevgili okurlarım. Her adamın vücudunda muayyen oranlarda şeker bulunur. Şekeri fazladan olarak kullanmasanız bile tükettiğiniz her gıdada şeker bulunmaktadır. Ancak bu şeker payı fazlalaştığında muhtelif hastalıklar ortaya menfaat. Bunlardan şeker hastalığı olarak bilinen diyabet 1 ve diyabet 2 ‘dir. Diyabet 1 yada 2 bulunduğunu belirlemenin yolu ise, hastaneye gidip test yaptırmaktır. Kan şekerinizin yüksek olduğunu gösteren emareler nedir? Yazının detaylarına bakalım.

Kan Şekerinizin Yüksek Olduğunu Gösteren Belirtiler Nelerdir?

Yüksek kan şekeri diyabet olduğunun göstergesi olsa da bazı durumlarda yüksek kan şekeri diyabet anlamına gelmez. En doğru sonucu doktora gidip kontrol etmek lazım. Ancak bu belirtiler varsa dikkat edip acele etmenizi tavsiye ediyoruz.

1: Ağız kuruluğu:

Yeterli oranda su içtiğinizi düşünüyorsanız buna karşın ağzınızın kuruyorsa kan şekeriniz kontrol etmekte fayda var. Yüksek kan şekeri dudaklarda ve boğazda kuruluk hissi verir. Ağız kuruluğu yaşamanıza rağmen geceleri eğer sık sık wcye çıkıyorsanız da kan şekeriniz yüksek olabilir.

2: Yorgun duymak:

Gün içinde rutin işlerinizi yaparken dahi fazlaca yorgun ve halsiz olduğunuzu hissediyorsanız kan şekeriniz yüksek olabilir. Yüksek kan şekeri kişide fazla yorgunluk ve halsizlik hhissettirmektedir.

3: Sürekli açlık:

Yemek yediğinizin üstünden oldukça fazla zaman geçmemesine rağmen el ve ayaklarda titreme meydana gelebilir. Sık sık yiyecek yeme ihtiyacını hissediyorsanız kan şekerini kontrol etmelisiniz.

4: Net görmeme:

Göz problemi yaşamıyorsanız eğer kan şekerinin yüksek olduğu durumlarda da bulanık görme olabilmektedir. Kan şekeri konsantrsayon bozukluğuna da sebep olmaktadır.

Bunlar haricinde da mide sorunları ve yaraların iyileşmesinde gecikmeler yaşıyorsanız kan şekerinin yüksek bulunduğunun göstergesidir. Doktorunuza en yakın zamanda başvurmanızda yarar var.

5: Sürekli Su İçme isteği

Su içmek hiç bir zaman zararı olan değildir sadece birtakım durumlarda şeker hastalığı emareleri olabilir. Bu yüzden oldukça su içme isteğiniz oluyor ise kan şekerinizi kontrol etmenizi öneriyoruz. Bu emareleri dikkate alarak erken önlem almanız niteliğinde hastalığa yakalanmadan kurtulabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Bilgi: Klavye yön tuşlarını kullanarak galeri resimleri arasında geçiş yapabilirsiniz.